Współczesne technologie obrazowania medycznego, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, są bardzo pomocne w diagnozowaniu wielu chorób i wykrywaniu poważnych zmian takich jak guzy, niedokrwienia mózgu, czy złamania.
Pamiętać jednak trzeba o tym, że jeżeli poważne schorzenia zostały wykluczone, to cała reszta mniejszych zmian, które pokazuje obraz, jest naturalna i nie ma dużej wartości diagnostycznej, szczególnie jeśli chodzi o wyjaśnianie przyczyny bólu.
VOMIT (Victim of Medical Imaging Technology) to ofiara technologii obrazowania medycznego, czyli osoba, która przeczytała opis swojego rezonansu lub tomografu, i uwierzyła, że jest uszkodzona, że coś z nią jest nie tak, że jej kręgosłup jest "zmasakrowany", "do wymiany" lub "w rozsypce", lub "to cud, że jeszcze chodzi".
Tacy pacjenci często zaczynają się nadmiernie zamartwiać i przestają się swobodnie ruszać (żeby przypadkiem czegoś jeszcze bardziej nie uszkodzić), a to już krótka droga do pogorszenia ich stanu.
Funkcjonalny ruch jest niezbędny w procesie zdrowienia i wychodzenia z bólu, dlatego nie panikujmy, gdy przeczytamy o zmianach zwyrodnieniowych, przewężeniach, zwapnieniach, przepuklinach i innych groźnie brzmiących rzeczach. Poprośmy lekarza aby nam to na spokojnie wytłumaczył i starajmy się stopniowo wracać do aktywności.